Kosztorys osuszania i dobór osuszaczy

Kiedy dotknie nas problem wilgoci w budynku czy wody w murach zastanawiamy się jak temu zaradzić. Samo wietrzenie pomieszczeń czy ich wygrzewanie niestety nie pomoże. Na szczęście i w tej dziedzinie rozwijają się technologie osuszania. Podstawowym urządzeniem pomagającym w usuwaniu wilgoci są osuszacze. Osuszacze oczywiście różnią się od siebie sposobem absorbowania wilgoci oraz mocą:

 • osuszacze kondensacyjne
 • osuszacze adsorpcyjne
 • ilość skraplanej wody na dobę

Wobec tego przy doborze osuszaczy należy mieć na uwadze temperaturę otoczenia i murów oraz kubaturę pomieszczeń. W przypadku kalkulacji ceny wynajmu zauważymy, że ceny rynkowe mogą się różnić. Czasem jest to strategia marketingowa. Jednak najczęściej cennik wynajmu jest racjonalny.

Osuszacze kondensacyjne można wynająć już od 25 netto / doba. Jednak przyglądając się bardziej ofercie zauważymy, że zawsze są plusy i minusy tak jak kiedyś było w ofertach sieci telefonii komórkowej. W jednej sieci były darmowe sms a innej tańszy telefon. W rezultacie cena ostateczna była podobna.

Dokładnie tak samo wygląda z cennikiem wypożyczenia sprzętu osuszającego. Firmy czasem manipulują kwotę netto i brutto więc podając kwotę 25 netto / doba i tak zapłacimy 30 brutto / doba.

Dodatkowo ceny podawane są „OD” 25 netto / doba czyli w domyśle istnieją widełki kalkulacyjne np.:

 • cena 25 netto / doba funkcjonuje przy wynajmie na czas od 21 dni i przy 3 sztukach osuszaczy.
 • w przypadku wynajmu na 7 dni jednego osuszacza cena jest standardowo 45 netto.

Ważna przy wycenie jest również wspomina wcześniej wydajność „moc” osuszacza. Wyjdzie nam tu wyliczenie czysto matematyczne kiedy porównamy osuszacze o maksymalnej wydajności w stosunku do słabszych osuszaczy:

 1. osuszacz o dużej wydajności w cenie wynajmu 40 netto / doba osuszy nam pomieszczenie o przykładowej wielkości 20m2 w czasie 10 dni co daje kwotę 400 zł netto.
 2. osuszacz o podstawowej wydajności w cenie wynajmu 25 netto / doba osuszy nam to samo pomieszczenie 20m2 w czasie aż 20 dni co daje kwotę 500 netto! Jednocześnie zauważymy, że trwało to dwa razy dłużej. Mamy więc tu dłuższy remont w domu.

Matematycznego wyliczenia nie oszukamy. Wyjdzie nam tu czysta ekonomia całego przedsięwzięcia no i oczywiście oszczędność czasu!

Wiele firm wychodząc na przeciw klienta dodaje wiele usług GRATIS. Dokłada również sprzęt wspomagający osuszanie GRATIS!:

 • GRATIS wentylator przyspieszający osuszanie nawet o 30% co w skali dobowej 10 dni daje nam 3 dni krócej.
 • GRATIS dowóz i odbiór sprzętu na terenie miasta.
 • GRATIS wykonanie pomiarów wilgotności oraz analizę kamerą termowizyjną
 • GRATIS wykonanie protokołu z osuszania dla firmy ubezpieczeniowej.

Dobrze więc mieć do wszystko na uwadze w przypadku kalkulacji osuszanie naszego budynku czy to z wilgoci technologicznej czy to po zalaniu.